API Delevan 1812-563H
1812-563H picture photo
Mfg. Part Number
1812-563H
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 56UH 191MA 5.5 OHM SMD
Datasheet Download
1812-563H.pdf
Availability of 1812-563H
QUANTITY
1812-563H Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812-563H
Internal Part NumberEIS-1812-563H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package650
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1812
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance56µH
Tolerance±3%
Current Rating191mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)5.5 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant9MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.126" L x 0.126" W (3.20mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.190" (4.83mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812-563H
Related Links1812, 1812-563H Datasheet, API Delevan Distributor
1812-563H Details Description
Related parts for 1812-563H
RES SMD 47.5K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DUAL DEC RIPPLE COUNT 16TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.75PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 35.7K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
GDT 600V 20% 5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf