AVX Corporation 18121A272GAT2A
18121A272GAT2A picture photo
Mfg. Part Number
18121A272GAT2A
Brief Description
CAP CER 2700PF 100V NP0 1812
Datasheet Download
18121A272GAT2A.pdf
Availability of 18121A272GAT2A
QUANTITY
18121A272GAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 18121A272GAT2A
Internal Part NumberEIS-18121A272GAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2700pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.126" W (4.57mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.040" (1.02mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)18121A272GAT2A
Related Links18121A2, 18121A272GAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
18121A272GAT2A Details Description
Related parts for 18121A272GAT2A
RES SMD 226K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 10POS 1MM SMD datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M12-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.274 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 31A AC/DC datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 5MM 5-24VDC NPN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
PVC HEAT SHRINK 2" CLEAR 25' datasheet.pdf