AVX Corporation 18121A392FAT2A
18121A392FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
18121A392FAT2A
Brief Description
CAP CER 3900PF 100V NP0 1812
Datasheet Download
18121A392FAT2A.pdf
Availability of 18121A392FAT2A
QUANTITY
18121A392FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 18121A392FAT2A
Internal Part NumberEIS-18121A392FAT2A
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3900pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.126" W (4.57mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.040" (1.02mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)18121A392FAT2A
Related Links18121A3, 18121A392FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
18121A392FAT2A Details Description
Related parts for 18121A392FAT2A
Connector Quick Connect Tab 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 21.7VC SC74-6 datasheet.pdf
IC REG BOOST 2.7V 0.3A SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 23POS PIN datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 250VDC 2DIP datasheet.pdf
CONN PNL MNT PLUG 6PIN SLD CUP datasheet.pdf
VARISTOR 30V 10A 0402 datasheet.pdf