AVX Corporation 18121C474MAT2A
18121C474MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
18121C474MAT2A
Brief Description
CAP CER 0.47UF 100V X7R 1812
Datasheet Download
18121C474MAT2A.pdf
Availability of 18121C474MAT2A
QUANTITY
18121C474MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 18121C474MAT2A
Internal Part NumberEIS-18121C474MAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.126" W (4.57mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.040" (1.02mm)