AVX Corporation 18122A222KAT2A
18122A222KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
18122A222KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 200V NP0 1812
Datasheet Download
18122A222KAT2A.pdf
Availability of 18122A222KAT2A
QUANTITY
18122A222KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 18122A222KAT2A
Internal Part NumberEIS-18122A222KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.040" (1.02mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)18122A222KAT2A
Related Links18122A2, 18122A222KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
18122A222KAT2A Details Description
Related parts for 18122A222KAT2A
CONN PLUG SATA 7PS VERT PCB GOLD datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF REC datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC CONTRLR LI-ION 4.40V SOT23-5 datasheet.pdf
FUSE 100A 690V 1FKE/115 AR UC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.1V 4-USP datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
LEAD 4MM BANANA SHTH PP SILIC 0. datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 2% 5W 0505 datasheet.pdf