| Internal Part Number | EIS-M50-4302145 | |
| PCN Design/Specification | Archer M50-430 Series Dimensions 30/Jan/2015 | |
| Standard Package | 20 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular - Board to Board Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets | |
| Series | Archer M50 | |
| Packaging | Tube | |
| Connector Type | Receptacle | |
| Number of Positions | 42 | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Pitch | 0.050" (1.27mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Row Spacing | 0.050" (1.27mm) | |
| Height Stacking (Mating) | - | |
| Height Above Board | 0.173" (4.40mm) | |