Panasonic Industrial Automation Sales AKT4111101
AKT4111101 picture photo
Mfg. Part Number
AKT4111101
Manufacturer
Product Category
Controllers - Process, Temperature
Brief Description
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V
Datasheet Download
AKT4111101.pdf
Availability of AKT4111101
QUANTITY
AKT4111101 Order Process
Ship out your order
Specifications of AKT4111101
Internal Part NumberEIS-AKT4111101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesKT4
TypeProcess, Temperature Controller (RTD, Type B, C, E, J, K, N, PLII, R, S, T)
Input Range-200°C ~ 2315°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output TypeRelay (3)
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
Communications-
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLED - Dual Color Characters
Display Characters - Height0.401" (10.20mm), 0.347" (8.80mm)
Voltage - Supply100 ~ 240VAC
Panel Cutout DimensionsSquare - 45.00mm x 45.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP66 (Face)
Operating Temperature0°C ~ 50°C
FeaturesHeater Fault Detection
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AKT4111101
Related LinksAKT41, AKT4111101 Datasheet, Panasonic Industrial Automation Sales Distributor
AKT4111101 Details Description
Related parts for AKT4111101
CAP FILM 0.033UF 2% 100VDC 2416 datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 22.36UH SMD datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1A 330 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS SNGL .100 STR datasheet.pdf
CONN CRIMP HOUSING 06POS datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf