AVX Corporation 18123C105KAT2A
18123C105KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
18123C105KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 25V X7R 1812
Datasheet Download
18123C105KAT2A.pdf
Availability of 18123C105KAT2A
QUANTITY
18123C105KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 18123C105KAT2A
Internal Part NumberEIS-18123C105KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.126" W (4.57mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.040" (1.02mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)18123C105KAT2A
Related Links18123C1, 18123C105KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
18123C105KAT2A Details Description
Related parts for 18123C105KAT2A
CABLE COAXIAL RG8 13AWG 1000' datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 60MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 3.1 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC TCXO 11.0592MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
FIXED IND 51NH 600MA 300 MOHM datasheet.pdf