AVX Corporation 18125A273FAT2A
18125A273FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
18125A273FAT2A
Brief Description
CAP CER 0.027UF 50V NP0 1812
Datasheet Download
18125A273FAT2A.pdf
Availability of 18125A273FAT2A
QUANTITY
18125A273FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 18125A273FAT2A
Internal Part NumberEIS-18125A273FAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.027µF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.126" W (4.57mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.040" (1.02mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)18125A273FAT2A
Related Links18125A2, 18125A273FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
18125A273FAT2A Details Description
Related parts for 18125A273FAT2A
IC REG LDO 3.3V 1A SC63 datasheet.pdf
KIT EVAL FOR AT91SAM926EJ-S datasheet.pdf
INSERT FEMALE 64POS TERM BLOCK datasheet.pdf
IC MULTI-FUNC GATE CONFIG SC70-6 datasheet.pdf
HEATSHRINK LS6 THERM TRNFR PRINT datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS DUAL VERT GOLD datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MICRO 31C S 36" WHT JACKP NI datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf