AVX Corporation 18125C474KAT2A
18125C474KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
18125C474KAT2A
Brief Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R 1812
Datasheet Download
18125C474KAT2A.pdf
Availability of 18125C474KAT2A
QUANTITY
18125C474KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 18125C474KAT2A
Internal Part NumberEIS-18125C474KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.040" (1.02mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)18125C474KAT2A
Related Links18125C4, 18125C474KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
18125C474KAT2A Details Description
Related parts for 18125C474KAT2A
IC AMP AUDIO PWR .7W MONO 8SOIC datasheet.pdf
IC BUS XCVR OCTAL 24-SOIC datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 32POS 2MM SMD datasheet.pdf
IC OFFLINE SW PWM OCP OVP 7ESIP datasheet.pdf
IC TXRX RS485 FULL DUPLEX 8NSOIC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 18POS 5.08MM datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 7" .50MM 6POS datasheet.pdf
IC FPGA 68 I/O 100VQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 VERT SMT/CLIP DR datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB datasheet.pdf
MICRO 15C S 24" YEL NI datasheet.pdf