AVX Corporation 1812AA102KATME
1812AA102KATME picture photo
Mfg. Part Number
1812AA102KATME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 1KV NP0 1812
Datasheet Download
1812AA102KATME.pdf
Availability of 1812AA102KATME
QUANTITY
1812AA102KATME Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812AA102KATME
Internal Part NumberEIS-1812AA102KATME
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812AA102KATME
Related Links1812AA1, 1812AA102KATME Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812AA102KATME Details Description
Related parts for 1812AA102KATME
IC DDR SDRAM 256MBIT 6NS 66TSOP datasheet.pdf
IC CONFIG MULTI-FUNC GATE 6DSBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP CER 13PF 1KV NP0 1111 datasheet.pdf
HEADER VERTICAL MALE 508MM 9C datasheet.pdf