Rubycon 400PX3R3MEFCT78X11.5
400PX3R3MEFCT78X11.5 picture photo
Mfg. Part Number
400PX3R3MEFCT78X11.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
400PX3R3MEFCT78X11.5.pdf
Availability of 400PX3R3MEFCT78X11.5
QUANTITY
400PX3R3MEFCT78X11.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400PX3R3MEFCT78X11.5
Internal Part NumberEIS-400PX3R3MEFCT78X11.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPX
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current34mA @ 120Hz
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400PX3R3MEFCT78X11.5
Related Links400PX3R3ME, 400PX3R3MEFCT78X11.5 Datasheet, Rubycon Distributor
400PX3R3MEFCT78X11.5 Details Description
Related parts for 400PX3R3MEFCT78X11.5
IDC CABLE - MCE50K/MC50G/MCE50K datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
HOOK TEST HEAVY DUTY MACRO BLK datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 1.4A 80 MOHM SMD datasheet.pdf
IC HI-SIDE SW CNTRLR DUAL 8-MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
MICRO 9C S 48" WHT NI datasheet.pdf
TOOL ACCY datasheet.pdf
OSCILLATOR 8.192KHZ MEMS SMD datasheet.pdf