AVX Corporation 1812AA821KAT1A\SB
1812AA821KAT1A\SB picture photo
Mfg. Part Number
1812AA821KAT1A\SB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 820PF 1KV NP0 1812
Datasheet Download
1812AA821KAT1A\SB.pdf
Availability of 1812AA821KAT1A\SB
QUANTITY
1812AA821KAT1A\SB Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812AA821KAT1A\SB
Internal Part NumberEIS-1812AA821KAT1A\SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance820pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812AA821KAT1A\SB
Related Links1812AA82, 1812AA821KAT1A\SB Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812AA821KAT1A\SB Details Description
Related parts for 1812AA821KAT1A\SB
IC REG LDO 1.8V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 4.2MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 2.5GHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 4.5-9VIN 24VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 2.5MM datasheet.pdf
RES 681 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 1W 5V 200MA OUT datasheet.pdf