AVX Corporation 1812AC101KAT1A
1812AC101KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1812AC101KAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 1KV X7R 1812
Datasheet Download
1812AC101KAT1A.pdf
Availability of 1812AC101KAT1A
QUANTITY
1812AC101KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812AC101KAT1A
Internal Part NumberEIS-1812AC101KAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812AC101KAT1A
Related Links1812AC1, 1812AC101KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812AC101KAT1A Details Description
Related parts for 1812AC101KAT1A
IC OPAMP GP 700KHZ 8DIP datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 15W datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 28QFNS datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS VERT GOLD datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.118" (3.00mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf