AVX Corporation 1812AC103KAZ1A
1812AC103KAZ1A picture photo
Mfg. Part Number
1812AC103KAZ1A
Brief Description
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1812
Datasheet Download
1812AC103KAZ1A.pdf
Availability of 1812AC103KAZ1A
QUANTITY
1812AC103KAZ1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812AC103KAZ1A
Internal Part NumberEIS-1812AC103KAZ1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFLEXITERM and FLEXISAFE Capacitors
Component Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812AC103KAZ1A
Related Links1812AC1, 1812AC103KAZ1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812AC103KAZ1A Details Description
Related parts for 1812AC103KAZ1A
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SO datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MACHINE CRIMP ACCY datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV datasheet.pdf