AVX Corporation 1812AC103MATRE
1812AC103MATRE picture photo
Mfg. Part Number
1812AC103MATRE
Brief Description
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1812
Datasheet Download
1812AC103MATRE.pdf
Availability of 1812AC103MATRE
QUANTITY
1812AC103MATRE Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812AC103MATRE
Internal Part NumberEIS-1812AC103MATRE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812AC103MATRE
Related Links1812AC1, 1812AC103MATRE Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812AC103MATRE Details Description
Related parts for 1812AC103MATRE
BATTERY PACK NIMH 9.6V 750MAH datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC CPU DISPLAT 18BIT 40-LLP datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf