AVX Corporation 1812AC152KAT3A
1812AC152KAT3A picture photo
Mfg. Part Number
1812AC152KAT3A
Brief Description
CAP CER 1500PF 1KV X7R 1812
Datasheet Download
1812AC152KAT3A.pdf
Availability of 1812AC152KAT3A
QUANTITY
1812AC152KAT3A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812AC152KAT3A
Internal Part NumberEIS-1812AC152KAT3A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812AC152KAT3A
Related Links1812AC1, 1812AC152KAT3A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812AC152KAT3A Details Description
Related parts for 1812AC152KAT3A
IC REG LDO 12V 1.5A TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 33K OHM 0404 datasheet.pdf
PANEL INNER STEEL 5.94X5.8" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 48A PLUS247 datasheet.pdf
THERMISTOR datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
RES 8.98K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CAP MICA 390PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
60V PNP LOW SATURATION MEDIUM POWER TRANSISTOR IN D-PAK IC datasheet.pdf