AVX Corporation 1812AC152MAT1A
1812AC152MAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1812AC152MAT1A
Brief Description
CAP CER 1500PF 1KV X7R 1812
Datasheet Download
1812AC152MAT1A.pdf
Availability of 1812AC152MAT1A
QUANTITY
1812AC152MAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812AC152MAT1A
Internal Part NumberEIS-1812AC152MAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812AC152MAT1A
Related Links1812AC1, 1812AC152MAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812AC152MAT1A Details Description
Related parts for 1812AC152MAT1A
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 16BIT 56BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
RES 34.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 2.5V 88W datasheet.pdf