AVX Corporation 1812AC153KAT3A\SB
1812AC153KAT3A\SB picture photo
Mfg. Part Number
1812AC153KAT3A\SB
Brief Description
CAP CER 0.015UF 1KV X7R 1812
Datasheet Download
1812AC153KAT3A\SB.pdf
Availability of 1812AC153KAT3A\SB
QUANTITY
1812AC153KAT3A\SB Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812AC153KAT3A\SB
Internal Part NumberEIS-1812AC153KAT3A\SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812AC153KAT3A\SB
Related Links1812AC15, 1812AC153KAT3A\SB Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812AC153KAT3A\SB Details Description
Related parts for 1812AC153KAT3A\SB
RES SMD 4.32M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC HF 6A 8-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 32.4VC DO204AC datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 4.5-9VIN 24VOUT datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 4.19"L X 2.6"W datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 450MA 500 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 145MA 730 MOHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 94 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 310MA 1.95 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Crystal 8.0000MHz 30ppm 20pF 80 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf