3M M3CGK-1606J
M3CGK-1606J picture photo
Mfg. Part Number
M3CGK-1606J
Brief Description
IDC CABLE - MKC16K/MC16G/MCS16K
Datasheet Download
M3CGK-1606J.pdf
Availability of M3CGK-1606J
QUANTITY
M3CGK-1606J Order Process
Ship out your order
Specifications of M3CGK-1606J
Internal Part NumberEIS-M3CGK-1606J
Series-
Connector TypeSocket to Card Edge
Number of Positions16
Number of Rows2
Pitch - Connector0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable0.050" (1.27mm)
Length0.500' (152.40mm, 6.00")
FeaturesPolarizing Key (Socket); Flange (Card Edge)
ColorGray, Ribbon
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M3CGK-1606J
Related LinksM3CGK, M3CGK-1606J Datasheet, 3M Distributor
M3CGK-1606J Details Description
Related parts for M3CGK-1606J
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 27POS GOLD PCB datasheet.pdf
CONN HEADER 23POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CAP CER 0.9PF 16V C0G 01005 datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 25.02MM datasheet.pdf
RES 13 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
IC CLK GEN FOR SOUNDBAR 32QFN datasheet.pdf
TRANS GAN 200V 5A BUMPED DIE datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CRYSTAL 16.0000MHZ 8PF SMD datasheet.pdf