AVX Corporation 1812AC682KAT1A
1812AC682KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1812AC682KAT1A
Brief Description
CAP CER 6800PF 1KV X7R 1812
Datasheet Download
1812AC682KAT1A.pdf
Availability of 1812AC682KAT1A
QUANTITY
1812AC682KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812AC682KAT1A
Internal Part NumberEIS-1812AC682KAT1A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6800pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812AC682KAT1A
Related Links1812AC6, 1812AC682KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812AC682KAT1A Details Description
Related parts for 1812AC682KAT1A
IC OPAMP GP 3MHZ 8SO datasheet.pdf
SENS PROX M8 2MM PNP-NO SHIELD datasheet.pdf
FUSE MOD 175A 1000V BLADE datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A IN LINE datasheet.pdf
FLAME RETARDANT 3/4" BLACK 100' datasheet.pdf
RES SMD 1.1KOHM 0.01% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 6K OHM 5% 1206 datasheet.pdf
STANDARD NYLON CABLE TIES datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A AXIAL datasheet.pdf