AVX Corporation 1812CA270JAT1A\SB
1812CA270JAT1A\SB picture photo
Mfg. Part Number
1812CA270JAT1A\SB
Brief Description
CAP CER 27PF 630V NP0 1812
Datasheet Download
1812CA270JAT1A\SB.pdf
Availability of 1812CA270JAT1A\SB
QUANTITY
1812CA270JAT1A\SB Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812CA270JAT1A\SB
Internal Part NumberEIS-1812CA270JAT1A\SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812CA270JAT1A\SB
Related Links1812CA27, 1812CA270JAT1A\SB Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812CA270JAT1A\SB Details Description
Related parts for 1812CA270JAT1A\SB
TERM BLOCK PLUG 4POS 90DEG 7.5MM datasheet.pdf
RC NETWORK 47 OHM/100PF 5% SMD datasheet.pdf
JUMPER-H9992TR/1853GR/H9992TR 4" datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPEN COLL 5MFP datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X25.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 1M OHM 6SIP datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.84A 104 MOHM TH datasheet.pdf
RES 392 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SLDV-THR 5.00/04/180G 3.2 BK datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf