AVX Corporation 1812CA392KAT1A
1812CA392KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1812CA392KAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3900PF 630V NP0 1812
Datasheet Download
1812CA392KAT1A.pdf
Availability of 1812CA392KAT1A
QUANTITY
1812CA392KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812CA392KAT1A
Internal Part NumberEIS-1812CA392KAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3900pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812CA392KAT1A
Related Links1812CA3, 1812CA392KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812CA392KAT1A Details Description
Related parts for 1812CA392KAT1A
CONN TERM BLK ZPE 4-2 datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 3.5MM datasheet.pdf
FUSE FIBER CARTRIDGE 600V datasheet.pdf
IC FPGA 202 I/O 272PBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
BUTTON FOR SWES AND INDICATORS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.12 OHM 10% 994W datasheet.pdf