AVX Corporation 1812CA470JAT1A
1812CA470JAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1812CA470JAT1A
Brief Description
CAP CER 47PF 630V NP0 1812
Datasheet Download
1812CA470JAT1A.pdf
Availability of 1812CA470JAT1A
QUANTITY
1812CA470JAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812CA470JAT1A
Internal Part NumberEIS-1812CA470JAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812CA470JAT1A
Related Links1812CA4, 1812CA470JAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812CA470JAT1A Details Description
Related parts for 1812CA470JAT1A
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 806 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf