AVX Corporation 1812CA472KAT1A
1812CA472KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1812CA472KAT1A
Brief Description
CAP CER 4700PF 630V NP0 1812
Datasheet Download
1812CA472KAT1A.pdf
Availability of 1812CA472KAT1A
QUANTITY
1812CA472KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812CA472KAT1A
Internal Part NumberEIS-1812CA472KAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812CA472KAT1A
Related Links1812CA4, 1812CA472KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812CA472KAT1A Details Description
Related parts for 1812CA472KAT1A
IC BUFF/DVR NON-INVERT SOT23-5 datasheet.pdf
IC RS232 3V-5.5V DRVR 32-VQFN datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M12-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
DIODE 3PHASE BRIDGE 1600V 40A datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 13POS VERT .100 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG BLUE 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
CAP CER 649PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
CONN DIN RCPT 32POS datasheet.pdf