AVX Corporation 1812CC222JAT1A
1812CC222JAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1812CC222JAT1A
Brief Description
CAP CER 2200PF 630V X7R 1812
Datasheet Download
1812CC222JAT1A.pdf
Availability of 1812CC222JAT1A
QUANTITY
1812CC222JAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812CC222JAT1A
Internal Part NumberEIS-1812CC222JAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812CC222JAT1A
Related Links1812CC2, 1812CC222JAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812CC222JAT1A Details Description
Related parts for 1812CC222JAT1A
MOSFET N-CH 24V 50A I-PAK datasheet.pdf
CAP ALUM 370UF 50V AXIAL datasheet.pdf
FUSE F/A CLASS T 25A 300V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 16POS datasheet.pdf
LED GREEN/RED CLEAR 0805 SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf