AVX Corporation 1812CC273MAT1AJ
1812CC273MAT1AJ picture photo
Mfg. Part Number
1812CC273MAT1AJ
Brief Description
CAP CER 0.027UF 630V X7R 1812
Datasheet Download
1812CC273MAT1AJ.pdf
Availability of 1812CC273MAT1AJ
QUANTITY
1812CC273MAT1AJ Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812CC273MAT1AJ
Internal Part NumberEIS-1812CC273MAT1AJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.027µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812CC273MAT1AJ
Related Links1812CC2, 1812CC273MAT1AJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812CC273MAT1AJ Details Description
Related parts for 1812CC273MAT1AJ
RES SMD 2.94KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 150MW VESM datasheet.pdf
RES 69.8K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 VERT SMT/CLIP DR datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf