AVX Corporation 1812CC402KATME
1812CC402KATME picture photo
Mfg. Part Number
1812CC402KATME
Brief Description
CAP CER 4000PF 630V X7R 1812
Datasheet Download
1812CC402KATME.pdf
Availability of 1812CC402KATME
QUANTITY
1812CC402KATME Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812CC402KATME
Internal Part NumberEIS-1812CC402KATME
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812CC402KATME
Related Links1812CC4, 1812CC402KATME Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812CC402KATME Details Description
Related parts for 1812CC402KATME
FIXED IND 18NH 690MA 130 MOHM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16K 24MHZ OTP 44PLCC datasheet.pdf
FITTING OUTSIDE CORNER PD6 IVORY datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 3A TO-226 datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
ENERGY ANALYZER datasheet.pdf
A4 NETWORK DRIVE SINGLE PHASE datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZB10 PG29 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 5600UF 10V CHA MNT datasheet.pdf