AVX Corporation 1812CC822KAT1A
1812CC822KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1812CC822KAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 8200PF 630V X7R 1812
Datasheet Download
1812CC822KAT1A.pdf
Availability of 1812CC822KAT1A
QUANTITY
1812CC822KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812CC822KAT1A
Internal Part NumberEIS-1812CC822KAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812CC822KAT1A
Related Links1812CC8, 1812CC822KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812CC822KAT1A Details Description
Related parts for 1812CC822KAT1A
RES SMD 619 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CABLE SEALING EMC M25 X 1,5 HAN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
MULTIFIT MK2ST-ST3P datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.2 OHM 1% 15W datasheet.pdf