AVX Corporation 1812CC823MAT3A\SB
1812CC823MAT3A\SB picture photo
Mfg. Part Number
1812CC823MAT3A\SB
Brief Description
CAP CER 0.082UF 630V X7R 1812
Datasheet Download
1812CC823MAT3A\SB.pdf
Availability of 1812CC823MAT3A\SB
QUANTITY
1812CC823MAT3A\SB Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812CC823MAT3A\SB
Internal Part NumberEIS-1812CC823MAT3A\SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.082µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812CC823MAT3A\SB
Related Links1812CC82, 1812CC823MAT3A\SB Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812CC823MAT3A\SB Details Description
Related parts for 1812CC823MAT3A\SB
FUSE GLASS 3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC CTRLR HOT SWAP NEG HV 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 427 OHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X8L RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 280MA 1.9 OHM datasheet.pdf