AVX Corporation 1812GA151JATME
1812GA151JATME picture photo
Mfg. Part Number
1812GA151JATME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 150PF 2KV NP0 1812
Datasheet Download
1812GA151JATME.pdf
Availability of 1812GA151JATME
QUANTITY
1812GA151JATME Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812GA151JATME
Internal Part NumberEIS-1812GA151JATME
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812GA151JATME
Related Links1812GA1, 1812GA151JATME Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812GA151JATME Details Description
Related parts for 1812GA151JATME
CONN RCPT 18MM 5POS IP67 W/SCKT datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 2GHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 105K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.590" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 1.74M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 6.3V NP0 0201 datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 24POS STRGHT SKT datasheet.pdf