AVX Corporation 1812GA151JATME
1812GA151JATME picture photo
Mfg. Part Number
1812GA151JATME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 150PF 2KV NP0 1812
Datasheet Download
1812GA151JATME.pdf
Availability of 1812GA151JATME
QUANTITY
1812GA151JATME Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812GA151JATME
Internal Part NumberEIS-1812GA151JATME
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812GA151JATME
Related Links1812GA1, 1812GA151JATME Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812GA151JATME Details Description
Related parts for 1812GA151JATME
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG STRAIGHT 13POS W/SCKT datasheet.pdf
CONN RING TERM #10 18-22AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 10K OHM 8SIP datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 7.90MM datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS 1.25MM SMD TIN datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 3.3V 6A 20W datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS INLINE PIN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf