AVX Corporation 1812GA221JAT3A
1812GA221JAT3A picture photo
Mfg. Part Number
1812GA221JAT3A
Brief Description
CAP CER 220PF 2KV NP0 1812
Datasheet Download
1812GA221JAT3A.pdf
Availability of 1812GA221JAT3A
QUANTITY
1812GA221JAT3A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812GA221JAT3A
Internal Part NumberEIS-1812GA221JAT3A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812GA221JAT3A
Related Links1812GA2, 1812GA221JAT3A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812GA221JAT3A Details Description
Related parts for 1812GA221JAT3A
CONV DC-DC 3.3V 8A VERT datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 1W datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 30.77VC AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 25POS datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI M12-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
LABEL SHEET datasheet.pdf
CAP TRIM 0.8-4.5PF 750V THR HOLE datasheet.pdf