AVX Corporation 1812GA271JAT1A\SB
1812GA271JAT1A\SB picture photo
Mfg. Part Number
1812GA271JAT1A\SB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 270PF 2KV NP0 1812
Datasheet Download
1812GA271JAT1A\SB.pdf
Availability of 1812GA271JAT1A\SB
QUANTITY
1812GA271JAT1A\SB Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812GA271JAT1A\SB
Internal Part NumberEIS-1812GA271JAT1A\SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812GA271JAT1A\SB
Related Links1812GA27, 1812GA271JAT1A\SB Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812GA271JAT1A\SB Details Description
Related parts for 1812GA271JAT1A\SB
BOX ALUM UNPAINTED 2.07"LX1.5"W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 14A TO220FP datasheet.pdf
IC FILTER BANDPASS/LOWPASS 24QFN datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
SWITCH LIMIT PB PNL MT DPDT 4A datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf