Yageo RT1206DRD0753K6L
RT1206DRD0753K6L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRD0753K6L
Brief Description
RES SMD 53.6K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRD0753K6L.pdf
Availability of RT1206DRD0753K6L
QUANTITY
RT1206DRD0753K6L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRD0753K6L
Internal Part NumberEIS-RT1206DRD0753K6L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRD0753K6L
Related LinksRT1206DR, RT1206DRD0753K6L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRD0753K6L Details Description
Related parts for RT1206DRD0753K6L
SWITCH PUSHBUTTON SPST 2A 14V datasheet.pdf
IC BATTERY CHARGER LI-ION 10-MLF datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
IC MPU RESET MON 2.93V SOT-23 datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 5.49 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CAP CER 180PF 500V NP0 1812 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 150000UF 20% 63V SCREW datasheet.pdf
PATCH CABLES 550MHZ 30V 50U CONN datasheet.pdf
IC REG LDO 3V/3.3V 10SON datasheet.pdf