AVX Corporation 1812GA561JAT1A\SB
1812GA561JAT1A\SB picture photo
Mfg. Part Number
1812GA561JAT1A\SB
Brief Description
CAP CER 560PF 2KV NP0 1812
Datasheet Download
1812GA561JAT1A\SB.pdf
Availability of 1812GA561JAT1A\SB
QUANTITY
1812GA561JAT1A\SB Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812GA561JAT1A\SB
Internal Part NumberEIS-1812GA561JAT1A\SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812GA561JAT1A\SB
Related Links1812GA56, 1812GA561JAT1A\SB Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812GA561JAT1A\SB Details Description
Related parts for 1812GA561JAT1A\SB
PROFILE COVER AKZ1.5/2.5 1M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
INPUT MODULE 4 DIGITAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 228MA 1.62 OHM TH datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf