AVX Corporation 1812GA561JAT3A
1812GA561JAT3A picture photo
Mfg. Part Number
1812GA561JAT3A
Brief Description
CAP CER 560PF 2KV NP0 1812
Datasheet Download
1812GA561JAT3A.pdf
Availability of 1812GA561JAT3A
QUANTITY
1812GA561JAT3A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812GA561JAT3A
Internal Part NumberEIS-1812GA561JAT3A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812GA561JAT3A
Related Links1812GA5, 1812GA561JAT3A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812GA561JAT3A Details Description
Related parts for 1812GA561JAT3A
JUMPER-H1506TR/A2015R/H1504TR10" datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V D2PAK datasheet.pdf
CAP THIN FILM 39PF 50V 0805 datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX HS 3-8 16-DIP datasheet.pdf
LED WHITE 10/1WATT 6500K ARRAY datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 619 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 13SKT SLD CUP datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS INLINE SKT RA datasheet.pdf