AVX Corporation 1812GC152MAT1A
1812GC152MAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1812GC152MAT1A
Brief Description
CAP CER 1500PF 2KV X7R 1812
Datasheet Download
1812GC152MAT1A.pdf
Availability of 1812GC152MAT1A
QUANTITY
1812GC152MAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812GC152MAT1A
Internal Part NumberEIS-1812GC152MAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812GC152MAT1A
Related Links1812GC1, 1812GC152MAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812GC152MAT1A Details Description
Related parts for 1812GC152MAT1A
CAP CER 10PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 50MA 48V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP 10-POS SIDE datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC TXRX LO PWR TIA/EIA-485 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT-DB 10A 120V datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 20K OHM RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
XFMR FORWARDK EP13 SM datasheet.pdf
CAP POLY 390UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf