AVX Corporation 1812GC470JAT1A
1812GC470JAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1812GC470JAT1A
Brief Description
CAP CER 47PF 2KV X7R 1812
Datasheet Download
1812GC470JAT1A.pdf
Availability of 1812GC470JAT1A
QUANTITY
1812GC470JAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812GC470JAT1A
Internal Part NumberEIS-1812GC470JAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812GC470JAT1A
Related Links1812GC4, 1812GC470JAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812GC470JAT1A Details Description
Related parts for 1812GC470JAT1A
D-SUB CABLE - MMM25K/MC26G/X datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 500V 12A DO203AA datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 27POS GOLD datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 6" 0.50MM 13POS datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
RES 107 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CAP FILM 0.091UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf