AVX Corporation 1812HC102KAT2A
1812HC102KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
1812HC102KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 3KV X7R 1812
Datasheet Download
1812HC102KAT2A.pdf
Availability of 1812HC102KAT2A
QUANTITY
1812HC102KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812HC102KAT2A
Internal Part NumberEIS-1812HC102KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812HC102KAT2A
Related Links1812HC1, 1812HC102KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812HC102KAT2A Details Description
Related parts for 1812HC102KAT2A
IDC CABLE - MPR26K/MC26M/MPR26K datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
HEAT TRANS COMPOUND NON-SILICONE datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7MH 230MA 10.6 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
762 TB SPRING CLAMP 90D datasheet.pdf
CONNECTOR 44POS STRT TERM DIN datasheet.pdf
RES 876 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
FILTER LINE CABLES datasheet.pdf
CONN 20POS 0.8MM SMT datasheet.pdf