AVX Corporation 1812HC102KAT2A
1812HC102KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
1812HC102KAT2A
Brief Description
CAP CER 1000PF 3KV X7R 1812
Datasheet Download
1812HC102KAT2A.pdf
Availability of 1812HC102KAT2A
QUANTITY
1812HC102KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812HC102KAT2A
Internal Part NumberEIS-1812HC102KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812HC102KAT2A
Related Links1812HC1, 1812HC102KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812HC102KAT2A Details Description
Related parts for 1812HC102KAT2A
IC RESET OD 3.2V 100MS 5SSOP datasheet.pdf
FUSE GLASS 400MA 350VAC 140VDC datasheet.pdf
RES SMD 562K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 1.5A DO214AC datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2 NYLON 44MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPST-NC SIM RLLR datasheet.pdf