AVX Corporation 1812HC102MAT3A
1812HC102MAT3A picture photo
Mfg. Part Number
1812HC102MAT3A
Brief Description
CAP CER 1000PF 3KV X7R 1812
Datasheet Download
1812HC102MAT3A.pdf
Availability of 1812HC102MAT3A
QUANTITY
1812HC102MAT3A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812HC102MAT3A
Internal Part NumberEIS-1812HC102MAT3A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812HC102MAT3A
Related Links1812HC1, 1812HC102MAT3A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812HC102MAT3A Details Description
Related parts for 1812HC102MAT3A
CONN HEADER .100 DUAL STR 58POS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SDIP datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR 1/2BRDG NCH 16DIP datasheet.pdf
CABLE BNC MALE RG174/U 2FT datasheet.pdf
CONN HOUSING 35PS .100 SGL datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FEM IN-LINE #20 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 5VIN 15VOUT DL 3KV datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS JAMNUT PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf