AVX Corporation 1812HC122KAT1A\SB
1812HC122KAT1A\SB picture photo
Mfg. Part Number
1812HC122KAT1A\SB
Brief Description
CAP CER 1200PF 3KV X7R 1812
Datasheet Download
1812HC122KAT1A\SB.pdf
Availability of 1812HC122KAT1A\SB
QUANTITY
1812HC122KAT1A\SB Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812HC122KAT1A\SB
Internal Part NumberEIS-1812HC122KAT1A\SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812HC122KAT1A\SB
Related Links1812HC12, 1812HC122KAT1A\SB Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812HC122KAT1A\SB Details Description
Related parts for 1812HC122KAT1A\SB
RES SMD 680K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 60.4K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC DATA SELECTOR/MUX SGL US8 datasheet.pdf
HEATSHRK TUBING 1 1/2" 1=200FT datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
IDT OPT D MALE 24AWG 30SAU 5CKT datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 247V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf