AVX Corporation 1812HC331KAT3A\SB
1812HC331KAT3A\SB picture photo
Mfg. Part Number
1812HC331KAT3A\SB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 330PF 3KV X7R 1812
Datasheet Download
1812HC331KAT3A\SB.pdf
Availability of 1812HC331KAT3A\SB
QUANTITY
1812HC331KAT3A\SB Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812HC331KAT3A\SB
Internal Part NumberEIS-1812HC331KAT3A\SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812HC331KAT3A\SB
Related Links1812HC33, 1812HC331KAT3A\SB Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812HC331KAT3A\SB Details Description
Related parts for 1812HC331KAT3A\SB
CONN HEADER 52POS .100 DL SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 32pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN HDR 17POS 0.100 SMD datasheet.pdf
XCEDE RGHT 4PVH 4COL WK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
2.5MM PITCH CABLE HOLDER datasheet.pdf