AVX Corporation 1812HC471MAT3A
1812HC471MAT3A picture photo
Mfg. Part Number
1812HC471MAT3A
Brief Description
CAP CER 470PF 3KV X7R 1812
Datasheet Download
1812HC471MAT3A.pdf
Availability of 1812HC471MAT3A
QUANTITY
1812HC471MAT3A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812HC471MAT3A
Internal Part NumberEIS-1812HC471MAT3A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812HC471MAT3A
Related Links1812HC4, 1812HC471MAT3A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812HC471MAT3A Details Description
Related parts for 1812HC471MAT3A
RES SMD 221K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 80V 200MA SOT323 datasheet.pdf
CONN DB62 FEMALE HD CRIMP TIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 8A DO214AB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC COMPARATOR TINY LV SOT353 datasheet.pdf
RJ45 SHIELDED LED 8 PORT datasheet.pdf
RES SMD 16.5 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf