AVX Corporation 1812JA101KAT1A\SB
1812JA101KAT1A\SB picture photo
Mfg. Part Number
1812JA101KAT1A\SB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 4KV NP0 1812
Datasheet Download
1812JA101KAT1A\SB.pdf
Availability of 1812JA101KAT1A\SB
QUANTITY
1812JA101KAT1A\SB Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812JA101KAT1A\SB
Internal Part NumberEIS-1812JA101KAT1A\SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated4000V (4kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812JA101KAT1A\SB
Related Links1812JA10, 1812JA101KAT1A\SB Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812JA101KAT1A\SB Details Description
Related parts for 1812JA101KAT1A\SB
CAP FILM 0.015UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 0.54A SOT-563 datasheet.pdf
DIP CABLE - HDM64S/AE64G/HDM64S datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 86.6 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE CONN 4POLE datasheet.pdf
HEADER WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 627MA 288 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGE .100 40POS DR LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 250MW SOD323 datasheet.pdf