Littelfuse 1812L050PRT
1812L050PRT picture photo
Mfg. Part Number
1812L050PRT
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
PTC .50A 15VDC RESETTABLE 1812L
Datasheet Download
1812L050PRT.pdf
Availability of 1812L050PRT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1812L050PRT Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812L050PRT
Internal Part NumberEIS-1812L050PRT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPOLYFUSE® 1812L
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max15V
Current - Max100A
Current - Hold (Ih) (Max)500mA
Current - Trip (It)1A
R Min/Max0.150 ~ 1.000 Ohm
Time to Trip0.15s
Package / Case1812 (4532 Metric), Concave
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812L050PRT
Related Links1812L, 1812L050PRT Datasheet, Littelfuse Distributor
1812L050PRT Details Description
Related parts for 1812L050PRT
FITTING INSIDE CORNER T105 IVORY datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 820 OHM 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 3900PF 10% 250VDC 1913 datasheet.pdf
MOD INVERTER CCFL 6W 12V PROG datasheet.pdf
IC AUDIO AMO MONO 2.95W 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER 23POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
CH20M BUS-PROFIL TS35X7.5/1000 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 2.5A datasheet.pdf