AVX Corporation 1812SA102JAT1A\SB
1812SA102JAT1A\SB picture photo
Mfg. Part Number
1812SA102JAT1A\SB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 1.5KV NP0 1812
Datasheet Download
1812SA102JAT1A\SB.pdf
Availability of 1812SA102JAT1A\SB
QUANTITY
1812SA102JAT1A\SB Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812SA102JAT1A\SB
Internal Part NumberEIS-1812SA102JAT1A\SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812SA102JAT1A\SB
Related Links1812SA10, 1812SA102JAT1A\SB Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812SA102JAT1A\SB Details Description
Related parts for 1812SA102JAT1A\SB
CONN CABLE CLAMP METAL PG 16 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
IC TXRX 18BIT REGISTERED 56TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 360PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 69MM datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
CONN FEMALE M12 datasheet.pdf
CAP FILM 1800PF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf