AVX Corporation 1812SC152KAT1A
1812SC152KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1812SC152KAT1A
Brief Description
CAP CER 1500PF 1.5KV X7R 1812
Datasheet Download
1812SC152KAT1A.pdf
Availability of 1812SC152KAT1A
QUANTITY
1812SC152KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812SC152KAT1A
Internal Part NumberEIS-1812SC152KAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812SC152KAT1A
Related Links1812SC1, 1812SC152KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812SC152KAT1A Details Description
Related parts for 1812SC152KAT1A
FIXED IND 100UH 600MA 840 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 909K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD 2.5V 16QFN datasheet.pdf
CONN RCPT HSNG 15POS MCP .110 datasheet.pdf
RES 770 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS SKT datasheet.pdf
RES 7.87M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
16MM SS ROBUST SWITCH datasheet.pdf