AVX Corporation 1812SC222ZATME
1812SC222ZATME picture photo
Mfg. Part Number
1812SC222ZATME
Brief Description
CAP CER 2200PF 1.5KV X7R 1812
Datasheet Download
1812SC222ZATME.pdf
Availability of 1812SC222ZATME
QUANTITY
1812SC222ZATME Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812SC222ZATME
Internal Part NumberEIS-1812SC222ZATME
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812SC222ZATME
Related Links1812SC2, 1812SC222ZATME Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812SC222ZATME Details Description
Related parts for 1812SC222ZATME
IC BUS TRANSCVR 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 12V 14MM CHASSIS datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 20POS 1MM PCB datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.8V SOT23-3 datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 21.6MM RND 14.6MM datasheet.pdf
RES 35.2K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf